x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
Jurnalul.ro Sport Sporturi Jaqueline Cristian, victorie spectaculoasă în fața favoritei nr 11. S-a calificat în turul secund la Doha

21 Feb 2022   •   20:42
Sursa foto: Hepta

Jaqueline Cristian (23 ani, 71 WTA) Românca a învins-o pe kazaha Elena Rybakina (22 ani, 20 WTA) cu scorul de 6-4 6-3. Românca e prezentă la turneul de la Doha din poziția de lucky loser, după ce a beneficiat de retragerea cehoaicei Marketa Vodrousova.

În primul act cele două jucătoare au mers cap la cap, românca încheind cu break (6-4), la a şasea sa minge de set. Un break a făcut diferenţa şi în setul secund, reuşit la 2-1, în urmă căruia s-a desprins la 4-1.

Românca va primi un cec de 15.080 de dolari şi 60 de puncte WTA pentru participare, iar în turul al doilea o va înfrunta pe rusoaica Daria Kasatkina (24 ani, 28 WTA), care a trecut de Ajla Tomljanovic (Australia), cu 6-4, 6-7 (4), 6-2.

Trei românce eliminate de la Doha

Simomna Halep, Irina Begu și Sorana Cîrstea au fost eliminate de la  turneul WTA 1000  de la Doha (Qatar), dotat cu premii totale de 2.632.448 de dolari.

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a fost învinsă de spaniola Garbine Muguruza, a cincea favorită, cu 7-6 (4), 6-1 în turul secund. Tot luni, Simona Halep a fost învinsă în primul tur de Caroline Garcia (Franţa), cu 6-4, 6-3, iar Irina Begu a fost eliminată de cehoaica Petra Kvitova cu 6-3, 6-1.