Fotbal European

Avem El Clasico in finala Supercupei Spaniei

Aceasta dupa ce FC Barcelona a trecut de Real Betis Sevilla in a doua semifinala, cu 4-2, dupa executarea loviturilor de departajare. La finalul celor 120 de minute tabela arenei din Ryadh a aratat 2-2.

Barcelona a deschis scorul cu cinci minute inaintea pauzei prin Lewandowski, cu un sut din interiorul careului.

Avantajul catalanilor a fost anulat de Fekir, in minutul 77, de asemenea cu o executie din interiorul suprafetei de pedeapsa.

Catalanii au avut doua goluri anulat pentru offside de fiecare data la Pedri (23) si Lewandowski (81).

Meciul a intrat in prelungiri si Barcelona a trecut repede in avantaj prin reusita lui Ansu Fati. O super finalizare din partea decarului catalanilor, in minutul 93.

Cu o executie spectaculoasa a egalat si Loren Moron de la Betis, in minutul 100. Acesta a primit mingea in fata portii si l-a invins pe Ter Stegen cu calcaiul la coltul scurt.

Betis a incheiat meciul in inferioritate numerica, mexicanul Guardado fiind eliminat pentru doua galbene luate in minutele 112 si 118.

La loviturile de departajare cei de la Barcelona au fost mai concentrati si au transformat de patru ori, prin Lewandowski, Kessie, Fati si Pedri.

De la Betis au ratat Juanmi si Carvalho, executiile ambilor fiind blocata de Ter Stegen.

Finala Supercupei Spaniei se va disputa, duminica, intre marile rivale Real Madrid si FC Barcelona.

In prima semifinala, Real Madrid a trecut de Valencia, de asemenea la 11 metri.