Fotbal European

Inter a cucerit Cupa Italiei dupa prelungiri cu Juventus

Echipa Inter Milano a castigat pentru a opta oara in istorie Cupa Italiei la capatul unui meci cu Juventus Torino, castigat cu 4-2, dupa 120 de minute.

La finalul celor 90 de minute regulamentare scorul a fost egal, 2-2.

Inter a deschis scorul prin Barella, in minutul 7, al finalei care a avut loc pe Olimpico din Roma.

Juventus a intors rezultatul prin doua goluri intr-un interval de doar trei minute, in debutul partii secunde.

Alex Sandro (50) si Vlahovic (52) au punctat pentru Batrana Doamna.

Un penalty transformat de Calhanoglu cu zece minute inaintea finalului a dus la restabilirea egalitatii.

S-a intrat in prelungiri unde Inter s-a distantat decisiv printr-o dubla a lui Perisic, prima reusita fiind de asemenea din penalty.

Massimiliano Allegri, antrenorul lui Juventus, a fost eliminat in minutul 102 dupa un scandal la marginea terenului cu cineva de pe banca Interului.

Echipa din Milano nu mai castigase Cupa Italiei din 2011.