Liga 1

FC Botosani a invins FCU 1948 in etapa a 6-a din playout

Echipa FC Botosani a obtinut cele trei puncte in disputa cu FCU 1948, scor 2-1 (1-0).

Harut a sutat in bara transversala dintr-o lovitura libera la 0-0, dupa ce oaspetii cerusera un penalty, in minutul 7, la caderea lui Compagno.

FC Botosani a deschis scorul prin Dican cu o lovitura de cap dupa o centrare din lovitura libera, in minutul 39.

Dubla interventie a portarului Pap in finalul primei reprize la suturile lui Achim si Compagno.

FCU 1948 a obtinut lovitura de la 11 metri la sapte minute dupa pauza prin Compagno la un duel pentru minge cu Harut. O faza pornita de la un sut de la distanta, portarul Pap respingand in fata.

Compagno a egalat din penalty, in minutul 57.

FC Botosani a revenit la conducere din minutul 65, cand Dawa a punctat cu capul din sase metri dupa o centrare din corner.

Gazdele au ramas in inferiorite din minutul 71, cand Jaja a fost eliminat.

Echilibrul numeric a fost restabilit in minutul 90+5, dupa ce Diallo a fost eliminat de la oaspeti.

Caseta tehnica

FC Botoşani: Pap - Braun, Dawa, Şeroni, Ţigănaşu - Haruţ, Dican, Papa (Patache '80) - Tîrcoveanu (Florescu '73), M. Roman II (Lupeta '90+1), Souza Silva. Antrenor: Marius Croitoru

FCU 1948: R. Popa - Negru (Bălan '84), Kovacic, Diallo, Huyghebaert - Asamoah (Marquet '71), Achim (Albu '85) - Van Durmen, Bauza, Ondaan (Sidibe '70) - Compagno. Antrenor: Nicolo Napoli.

Cartonaşe galbene: Şeroni (33), Haruţ (54), Jaja (58, 71), Pap (59), Dawa (61) / Diallo (38, 90+5), Marquet (72), Sidibe (78).

Cartonaş roşu: Jaja (71) / Diallo (90+5).

Arbitri: Cătălin Popa – Valentin Avram, Ciprian Florin Danşa – Lucian Rusandu.