Incheiat
FCU Craiova
Compagno 58'

Așa am trăit: FCSB - FCU Craiova 1-1

Cele mai importante faze ale meciului FCSB - FCU au fost live pe onlinesport.ro.

Incheiat
00:28

Finalul meciului. Clasament actualizat Liga 1

A doua repriza

90'

Ocazie!

Coman șutează în bară, din careul FCU! uriașă ocazie de gol.

90'

8 minute de prelungiri din cauza întreruperii meciului când minute bune arbitrul a trebuit să se uite la imaginile îngrozitoare ale VAR.

89'

Cordea centrează în careu, Popa respinge cu greu în față, dar nu se află nimeni la finalizare.

83'

15.167 de spectatori pe stadion, cifră oficială.

77'

Cordea obține o lovitură liberă la 25 de metri de poarta Craiovei. Execută Cordea în zid.

76'

FCSB presează mai mult în aceste momente.

74'

Centrare în careu a lui Olaru, resping oltenii.

66'

Olaru șutează peste poartă după o pasă a lui Cordea.

62'

Craiova rămâne în atac și presează.

58'

Gol Compagno!

Compagno șutează cu sângere rece spre stânga sa, Târnovanu sare în partea opusă. Este gol pentru craioveni.

57'

Reluările VAR sunt îngrozitoare, dar se arată corect penalty pentru FCU!

51'

Dawa (FCSB) îl calcă pe Duarte (Rapid) în careu, ar trebui să fie VAR! Ar trebui să fie penalty.  Este VAR, faza se analizează și ar trebui să fie penalty. Duarte iese de pe teren cu probleme la picior.

47'

Gol Tamm!

Acțiune prelungită de atac a gazdelor, mingea ajunte la Tamm, care șutează imparabil de la 8 metri distanță de poartă. Tamm, un jucător din Estonia, a fost introdus la pauză.

47'

Ianis Stoica (FCSB) șutează bine, dar respinge la fel de bine Stoica.

46'

Începe repriza a doua.

Pauza
23:18

Pauză. Un meci dinamic, cu ocazii de ambele părți, cea mai mare ocazie de gol a fost bara lui Florinel Coman.

Prima repriza

45'

Ocazie!

Șutează Coman  (FCSB) de la 18 metri, mingea se îndreaptă spre gol, dar lovește bara!

43'

Florinel Coman execută o lovitură liberă, prinde Popa.

41'

Cartonas galben Achim!

Olaru este faultat la 25 de metri de poartă, Achim (FCU) primește cartonaș. Un fault din spate, se putea acorda și „roșu”, lovitura a fost spre genunchi.

41'

Șut al lui Popescu (FCSB), respinge Popa!

40'

Bună acțiune de atac a celor de la FCSB, dar pasa finală este interceptată de Duarte.O repriză frumoasă, cu acțiuni de ambele părți.

38'

Bauza (FCU) scapă pe contraatac, dar se încăpățânează să dribleze în loc să ofere o pasă unui coleg liber în atac, fiind deposedat.

37'

Meciul s-a mai potolit pe moment după fazele de foc din jurul minutului 20.

35'

Cartonas galben Asamoah !

Cordea este faultat, iar Asamoah (FCU) primește galben.

24'

Cartonas galben !

Cartonaș galben Huyghebaert (FCU)

22'

Ocazie!

Compagno (FCU), lovitură de cap din șase metri, aproape de gol, prinde în doi timpi Târnovanu. O altă mare ocazie de gol a băieților răi din Craiova.

21'

Atmosferă frumoasă în tribune, peste 10.000 de oameni la acest meci.

20'

Ocazie!

Ocazia cea mai mare a meciului, de până acum. Bauza driblează doi apărători ai FCSB și sprintează spre poartă. scapă singut cu portarul, dar șutează plasat pe lângă poartă!

18'

Corner al FCSB, respins, apoi Cordea centrează din nou și este un alt corner.

17'

Ocazie!

Ocazie uriașă a FCSB, Coman nu poate relua bine spre poartă din apropiere, mingea revine al el și încearcă un semilob scos la limită de portarul FCU!

15'

Cordea sprintează 20 de metri până în careul FCU, dar este deposedat scurt și eficient.

13'

Ocazie!

Șut violent al lui Baetan, respinge cu greu portarul FCSB în corner.

11'

Centare în careul FCSB, Van Dourmen sare bine la cap, dar boxează bine Târnovanu, care a anticipat bine acțiunea.

8'

Contraatac al lui FCSB, oprește Duarte o acțiune importantă de atac. Bună și rapidă lansarea roș-albaștrilor.

7'

Atac în valuri al gazdelor în careul craiovean, resping la disperare oltenii. Mai multe șuturi și centrari succesive și un șut parat de Achim.

6'

Popa (FCU) prinde bine o minge în fața lui Stoica, în careul oltean.

5'

Acțiune rapidă de atac a FCSB, Coman nu poate centra în careu.

3'

O minge trimisă spre portar de Negru (FCU) îl depășește pe Popa, care fuge disperat spre poartă și reușește să o prindă.

2'

FCU Craiova începe în atac și are prima lovitură liberă a meciului. Execuție slabă a fazei fixe.

1'

Începe meciul.

Inainte de meci
21:47

Echipele de start:

FCSB: Târnovanu - Ov. Popescu, Dawa, Bouhenna, Radunovic - Ad. Șut, Oaidă - Cordea, Olaru, Fl. Coman - I. Stoica

FCU Craiova: R. Popa - Negru, Duarte, Paramatti, Huyghebaert - Achim, Asamoah - Baeten, Bauza, Van Durmen - Compagno

19:15

FCSB intră în acest meci după victoria de moral din Conference League, cu gândul la următorul meci din această competiție, de pe data de 3 august. FCU Craiova este o echipă incomodă și singura din acest sezon care până acum a reușit să o învingă campioana CFR Cluj (3-1).

Roș albaștrii sunt văzuți drept mari favoriți, privind cotele meciului oferite de Casa. FCSB a primit cota de 1.85 pentru victorie, în timp ce Craiova are 4.20, dacă va reuși surpiza. Pentru egal cota este de 3.65.

Gazdele pornesc de pe locul 12 în clasament, iar FCU de la poziția a opta.

Bucureştenii au pierdut doar două jocuri dintre ultimele 21 pe teren propriu, bifând 15 victorii și 4 egaluri „acasă”.

În sezonul trecut al Ligii 1, FCSB şi FCU Craiova au jucat doar în sezonul regulat, iar roș-albaștrii au câștigat cu 1-0 la Craiova grație unui penalty înscris de Keșeru, iar pe Stadoinul Național au terminat la egalitate, după ce oltenii au condus de două ori.

Acest meci va fi primul pe banca tehnică în Liga 1 pentru noul antrenor Nicolae Dică.

În tribune, nu vor fi 25.000 de oameni ca la meciul cu Saburtalo, dar vor veni peste 10.000 de spectatori, ceea ce este o veste excelentă pentru FCSB, dar și pentru fotbalul românescîn general, unde oamenii preferă să se uite la televizor la Liga 1.

Echipe probabile:
FCSB: 32. Târnovanu - 23. Ov. Popescu, 5. Dawa, 16. Tamm, 33. Radunovici - 8. Șut, 15. Lixandru - 98. Cordea, 26. Oaidă, 27. Olaru - 9. I. Stoica

FCU Craiova: 31. R. Popa - 2. Negru, 35. A. Duarte, 3. Paramatti, 5. Huyghebaert - 6. Vl. Achim, 77. Asamoah - 24. Baeten, 10. Bauza, 30. Van Durmen - 33. Compagno