14.1 C
București
vineri, 17 mai 2024
AcasăSportFotbalÎncă un eșec pentru Xavi. FC Barcelona, eliminată din Cupa Spaniei

Încă un eșec pentru Xavi. FC Barcelona, eliminată din Cupa Spaniei

FC Barcelona a fost eliminată din Cupa Spaniei, după ce a fost învinsă în sferturile de finală de Athletic Bilbao, cu scorul de 4-2, după prelungiri, în deplasare, pe „San Mames”.

La finalul timpului regulamentar de joc, cele două echipe s-au aflat la egalitate, 2-2. Bascii au deschis scorul după doar 36 de secunde de joc, prin Guruzeta, însă Barca a întors rezultatul până la finalul primei reprize, prin Robert Lewandowski (26) şi Lamine Yamal (32). Athletic a restabilit egalitatea imediat după pauză, prin Oihan Sanchet (49). Soarta calificării a fost decisă de golurile marcate de fraţii Williams, în prelungiri.

„Dacă la sfârșitul sezonului nu suntem la un nivel competitiv va trebui să plec”, a spus Xavi, citat de jurnalistul italian Fabrizio Romano.

Urmărește România Liberă pe  XFacebook și Google News!

Cătălin Mihai
Cătălin Mihai a absolvit Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării din cadrul Universității din București și lucrează în presa centrală din anul 2014. În paralel cu activitatea jurnalistică, a activat ca redactor în cadrul Editurii Universității din București. A lucrat pentru România Liberă ca editor online și jurnalist sportiv între anii 2019-2021, iar din martie 2023 s-a alăturat din nou echipei.
Cele mai citite

Eclipsată de Rareș Bogdan, Iulia Albu ar putea da găina pe păun, pentru a se apropia de coloritul batistuțelor europarlamentarului

Ilustrație: Laurențiu Mușoiu Criticul de modă Iulia Albu a ajuns să fie extrem de invidioasă pe europarlamentarul Partidului Național Liberal (PNL) Rareș Bogdan. Coloratele batistuțe...