Aflată la prima competiție de seniori din cariera ei, Sabrina Voinea a obținut două medalii de aur la Cupa Mondială de gimnastică de la Doha.

Sabrina VoineaFoto: Noushad Thekkayil/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Sabrina Voinea, aur la bârnă și la sol la Cupa Mondială de gimnastică de la Doha

Pregătită chiar de mama ei (Camelia Voinea, fosta gimnastă), Sabrina Voinea a obținut o performanță fantastică la Cupa Mondială de gimnastică de la Doha, potrivit Comitetului Olimpic și Sportiv Român.

Gimnasta de doar 15 ani a participat la bârnă, cât și la sol.

Prima oară, Sabrina a câștigat medalia de aur la bârnă, după ce a fost notată cu 13.766.

Podiumul a fost completat de Anna Lashchevska (Ucraina, 13.333) și Emma Leonie Malewski (Germania, 13.233).

Românca a participat și la sol, iar Sabrina a obținut și acolo medalia de aur, fiind notată în urma exercițiului cu 13.600.

Aici, pe podium s-au mai aflat Chiaki Hatakeda (Japonia, 12.900) și Breanna Scott (Australia, 12.800).