Real Madrid, câștigătoarea UEFA Champions League 2022, s-a calificat în finala CM al Cluburilor, după ce a trecut cu scorul de 4-1 de Al-Ahly.

Jucatorii echipei Real MadridFoto: GIUSEPPE CACACE / AFP / Profimedia

Real Madrid - Al-Hilal, finala de la Mondialul Cluburilor 2023

Cu Vinicius, Rodrygo și Valverde în atac, Real Madrid nu a avut probleme în fața celor de la Al-Ahly, pe care i-a învins la diferență de 3 goluri, scor 4-1.

Vinicius Junior a deschis scorul cu câteva minute înaintea pauzei (min 42), iar Valverde a dublat avantajul „los blancos” imediat după pauză (min 46).

Ali Maaloul a redus din diferență (min 65) din lovitură de la 11 metri, dar speranțele egiptenilor au fost spulberate în prelungiri, când Rodrygo (min 90+3) și Sergio Arribas (min 90+8) au marcat.

În ultimul act al competiției, Real Madrid va întâlni Al-Hilal, formația care a eliminat surprinzător Flamengo (3-2).

Meciul este programat pentru data de 11 februarie de la ora 21.