Universitatea Cluj a câștigat primul meci din SuperLiga pe anul 2023 (2-1), la capătul unui joc dominat de elevii lui Ioan Ovidiu Sabău in fața celor de la FC Voluntari.

Jucatorii echipei Universitatea ClujFoto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Debut perfect pentru Ioan Ovidiu Sabău - Primul succes după o pauză de 6 etape pentru U Cluj în SuperLiga

Clasată pe locul 14 în campionat înaintea acestei confruntări, Universitatea Cluj a controlat în totalitate partida de pe Cluj Arena, iar în minutul 37 Mamadou Thiam a deschis scorul pentru gazde.

Ivorianul Ulrich Meleke a lăsat echipa ilfovenilor în inferioritate numerică în repriza secundă (min 48), după ce centralul i-a acordat al doilea cartonaș galben și l-a eliminat.

Aproximativ un sfert de oră mai târziu (min 62), Vitalie Damașcan a restabilit egalitatea la singurul șut pe spațiul porții al Voluntariului.

Universitatea Cluj a încheiat partida cu peste 25 de ocazii de gol, iar spre final, Lorand Fulop a adus victoria pentru „șepcile roșii” în minutul 88.

În urma acestui joc, ardelenii urcă pe locul 12 și acumulează 22 de puncte, în timp ce Voluntariul rămâne la cota 26 și stagnează pe locul 8.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre U Cluj și FC Voluntari.