Sepsi Sfântu Gheorghe nu le-a dat nicio șansă celor de la U Craiova 1948, în partida care decidea ultima calificată în play-off. Elevii lui Cristiano Bergodi au făcut o partidă perfectă și s-au impus cu 4-0, oltenii terminând meciul fără șut pe poartă.

Jucatorii echipei Sepsi Sfantu GheorgheFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Sepsi – U Craiova 1948 4-0, în partida decisivă pentru play-off

Sepsi a început foarte decis meciul și a deschis scorul după doar șapte minute prin Nicolae Păun, care a reluat în plasă centrarea lui Ștefănescu.

În minutul 16 s-a făcut 2-0, cu ajutorul portarului Gurău care a gafat inexplicabil, respingând în propria poartă un șut al lui Bălașa care trecea alături.

Covăsnenii au mai marcat o dată înainte de pauză, Aganovic reușind un șut excelent de la distanță, care a lovit bara înainte de a intra în poartă.

În startul reprizei secunde, Sanfranko a marcat și el, după o nouă respingere slabă a lui Gurău.

U Craiova 1948 nu a reușit să trimită vreun șut pe poarta lui Niczuly și se pregătește de play-out, unde va porni de pe prima poziție.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Sepsi și U Craiova 1948.

Principalele faze ale partidei:

Min 90+3: Fluier final. Sepsi se califică în play-off-ul SuperLigii.

Min 85: U Craiova 1948 reușește să marcheze prin Sidibe, dar reușita este anulată pentru ofsaid.

Min 48: GOOOL Sepsi. Pavol Safranko reia în plasă o minge respinsă în față de Gurău, după lovitura de cap a lui Bălașa.

Min 46: A început repriza secundă.

Min 45+4: Pauză pe stadionul din Sfântu Gheorghe. Misiune imposibilă pentru olteni în repriza secundă.

Min 44: GOOOL Sepsi. Șutul deviat al lui Aganovic din afara careului ia o traiectorie ciudată și se oprește în poartă, după ce a lovit și bara.

Min 16: GOOOL Sepsi. Gurău respinge în propria poartă un șut al lui Bălașa, care trecea pe lângă.

Min 7: GOOOL Sepsi. Nicolae Păun deschide scorul la prima fază de poartă, după o centrare a lui Ștefănescu, la care Gurău a intervenit imprecis.

Min 1: Arbitrul Radu Petrescu a fluierat startul partidei.

Echipele de start:

Sepsi: 33. Niczuly – 88. Dimitrov, 44. Bălașa, 45. Ciobotariu, 20. Dumitrescu – 6. Păun, 13. Matei, 5. Rodriguez – 11. Ștefănescu, 18. Sanfranko, 77. Aganovic. Antrenor: Cristiano Bergodi

Rezerve: 12. Began – 4. Tamaș, 8. Gheorghe, 9. Tudorie, 10. Achahbar, 22. Junior , 27. Ispas, 67. Papa, 99. Rondon

U Craiova 1948: 50. Gurău – 2. Negru, 35. Duarte, 14. Henriques, 5. Huyghebaert – 8. Albu, 6. Achim – 17. Ganea, 10. Bauza, 28. Bahassa – 11. Chițu. Antrenor: Nicolo Napoli

Rezerve: 31. Popa – 3. Paramatti, 7. Giovanni, 16. Mascarenhas, 20. Zanfir, 30. Van Durmen, 51. Sidibe, 77. Asamoah, 99. Blănuță