GALERIE FOTO Liga Campionilor | Real - Chelsea 2-3 și Bayern - Villarreal 1-1. Benzema califică Madridul în semifinale! ”Submarinul galben” elimină ”Gigantul bavarez”

Liga Campionilor Bayern Munchen Chelsea Real Madrid Villarreal Liga Campionilor
SPORT.RO
Data publicarii: Miercuri 13 Aprilie 2022, 00:34
Data actualizarii: Miercuri 13 Aprilie 2022, 00:37

Real Madrid și Villarreal sunt primele echipe calificate în semifinalele Ligii Campionilor.

Real Madrid s-a calificat la general în fața celor de la Chelsea, scor 5-4, și se va duela în faza următoare cu învingătoarea dintre Manchester City și Atletico Madrid (1-0 în tur).

De partea cealaltă, Villarreal a produs surpriza și a eliminat Bayern Munchen, grație unui gol marcat pe finalul partidei, și se va duela în semifinale cu Liverpool sau cu Benfica.

Real Madrid - Chelsea 2-3

Minutul 120: Final de meci!

Minutul 96: GOOOOL Real Madrid! Karim Benzema iese la rampă! Francezul se demarcă perfect și reia cu capul o minge centrată de Vinicius.

Minutul 90: S-a reluat jocul!

Minutul 90+4: S-a terminat timpul regulamentar! Avem prelungiri la Madrid!

Minutul 90+3: Ocazie imensă pentru Chelsea! Pulisic trimite puțin peste poartă din câțiva metri

Minutul 80: GOOOL Real Madrid! Meci nebun pe ”Bernabeu”! Rodrygo marchează cu un șut din prima, din zece metri.

Minutul 75: GOOOL Chelsea! Timo Werner se distrează în careul advers și înscrie cu un șut deviat de Courtois.

Minutul 66: Bară Real Madrid! Benzema reia cu capul o minge centrată de pe partea stângă, dar lovește transversala porții lui Mendy.

Minutul 47: GOOOL Chelsea! Rudiger duce scorul la 2-0 după ce a reluat cu capul o minge centrată din corner.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45: Pauză!

Minutul 23: Ocazie pentru Real Madrid! Benzema trage puternic, dar Thiago Silva reușește să devieze mingea în afara terenului.

Minutul 15: GOOOL Chelsea! Mason Mount înscrie cu un șut din interiorul careului și deschide scorul pe ”Santiago Bernabeu”.

Minutul 1: Fluier de start!

Echipele de start:

Real Madrid: Courtois - Carvajal, Nacho, Alaba, Mendy - Kroos, Casemiro, Modric - Valverde, Benzema, Vinicius

Chelsea: Mendy - James, Thiago Silva, Rudiger, Alonso - Kante, Loftus-Cheek, Kovacic - Mount, Havertz, Werner

Bayern - Villarreal 1-1

Minutul 90+5: Final de meci! Villarreal se califică în semifinalele Champions League!

Minutul 88: GOOOL Villarreal! ”Submarinul galben” dă lovitura pe finalul partidei, în urma unui contraatac încheiat cu un șut din prima al lui Chukwueze.

Minutul 52: GOOOL Bayern! Bavarezii profită de o gafă în defensiva ibericilor și restabilesc egalitatea prin Lewandowski, care punctează cu un șut pe jos.

Minutul 45+3: Pauză!

Bayern: Neuer - Pavard, Upamecano, Hernandez - Sane, Kimmich, Goretzka, Coman - Musiala, Lewandowski, Muller

Villarreal: Rulli - Foyth, Albiol, Pau Torres, Estupinan - Parejo, Capoue, Coquelin - Moreno, Danjuma, Lo Celso

Chelsea, fără golgheterul Lukaku pe ”Santiago Bernabeu”

Londonezii lui Thomas Tuchel au o misiune aproape imposibilă pe ”Santiago Bernabeu”, după meciul pierdut în tur pe teren propriu, scor 1-3.

În plus, Chelsea va fi lipsită de golgheterul Romelu Lukaku, în timp ce ”coșmarul” Karim Benzema, autorul unui hat-trick în prima manșă, este într-o formă de excepție la Real Madrid.

”Lukaku nu o să facă deplasarea alături de noi în Spania. Azpilicueta și-a revenit, el este parte din lot. De asemenea, Hudson-Odoi o să rămână și el în Anglia. Ambii au probleme medicale și nu au putut fi recuperați”, a explicat Tuchel.

Real - Chelsea, formațiile probabile

Real Madrid: Courtois - Carvajal, Nacho, Alaba, Mendy - Modric, Casemiro, Kroos - Valverde, Benzema, Vinicius

Antrenor: Carlo Ancelotti

Chelsea: Mendy - Christensen, Silva, Rudiger - James, Kante, Kovacic, Alonso - Mount, Havertz, Pulisic

Antrenor: Thomas Tuchel

Nagelsmann: ”Trebuie să-i pedepsim pe cei de la Villarreal”

Bavarezii antrenați de Julian Nagelsmann au pierdut suprinzător meciul tur de pe ”El Madrigal”, scor 0-1.

”Nu trebuie să îi dăm timp lui Villarreal să-și arate calitatea pe teren. Trebuie să nu comitem greșeli tactice, să jucăm fotbal și să-i pedepsim pentru că nu și-au transformat șansele din prima manșă”, a spus antrenorul lui Bayern în conferința de presă dinaintea partidei.

Bayern - Villarreal, formațiile probabile

Bayern Munchen: Neuer - Pavard, Upamecano, Hernandez, Davies - Kimmich, Goretzka - Coman, Muller, Gnabry - Lewandowski

Antrenor: Julian Nagelsmann

Villarreal: Rulli - Foyth, Albiol, Pau Torres, Estupinan - Coquelin, Capoue, Parejo, Lo Celso - Gerard Moreno, Danjuma

Antrenor: Unai Emery