loader
Foto

Superliga: FCSB a învins la Cluj, pe CFR, cu 1-0

Echipa FCSB a învins duminică, în deplasare, scor 1-0, formația CFR Cluj, în cadrul etapei a 24-a din Superligă. A fost a doua înfrângere consecutivă a clujenilor pe teren propriu.

Partida de la Cluj a început cu 10 minute întârziere din cauza unor probleme apărute la instalația de nocturnă a arenei Dr. Constantin Rădulescu.  Pe un gazon înghețat și o temperatură cu multe grade minus, prima repriză a întâlnirii a fost una alertă, dominată de echipa bucureșteană și cu intervenții excelente ale celor doi portari: Scuffet (CFR Cluj) și Târnovanu (FCSB).  În repriza secundă ritmul jocului a mai scăzut, gazdele au dominat, dar cei care au înscris au fost bucureștenii. Edjouma l-a deschis pe Octavian Popescu în careul clujean, acesta a pasat tot lui Edjouma, care a înscris cu o scăriță în minutul 88. Până la final s-a mai remarcat arbitrul Sebastian Colțescu, acesta arătându-i cartonașul galben lui Octavian Popescu, pentru că bucureșteanul – înlocuit, a salutat galeria echipei FCSB în drumul său spre banca de rezervă.

FCSB are 44 de puncte și este pe locul 4, în timp ce echipa campioană, CFR Cluj, are 50 de puncte și este lider în clasament.

CFR Cluj: Scuffet - Cr. Manea, Yuri, A. Burcă, Camora - Boateng, Muhar, Cvek (Deac 46) – Petrila (Birligea 61), Janga (Yeboah 61), Krasniqi. ANTRENOR: Dan Petrescu

FCSB: Târnovanu - Sorescu, I. Cristea (Haruț 84), Tamm, Radunovic - Edjouma, Șut, Olaru - Cordea, Compagno (Miculescu 66), Oct.Popescu (Omrani 90+3). ANTRENOR: Mihai Pintilii

Cartonașe galbene: E. Krasniqi 39, C. Manea 82 / Compagno 2, Miculescu 69, Oct. Popescu 90+3

Arbitri: Sebastian Colțescu - Daniel Mitruți, George Neacșu - Andrei Moroiță

Arbitri VAR: Sorin Costreie - Mircea Orbuleț

Observator: Octavian Șovre