Alex Mitriță, primul gol pentru New York City în 2020! Românul a înscris în Liga Campionilor CONCACAF2Foto© onlinesport.ro

, 5 știri, 49 vizualizări

Alexandru Mitriță (25 de ani) a marcat în primul meci oficial pentru New York City FC din 2020. Americanii au câștigat cu 5-3 prima partidă din optimile Ligii Campionilor Concacaf, împotriva celor de la San Carlos (Costa Rica).

Brazilianul Heber a marcat de două ori în primele 35 de minute, dar gazdele au redus din diferență prin Aguilar Jorman, chiar înainte de pauză. Același Heber a reușit „tripla” din penalty, iar peruanul Alexander Callens a dus scorul la 4-1 din pasa lui Mitriță. Marco Mena și Omar Browne au readus speranțele în tabăra celor de la San Carlos, dar Mitriță a închis tabela în prelungirile partidei.

Maximiliano Moralez a executat un penalty, apărat de portarul Patrick Pemberton. Mingea a ajuns la Mitriță, care nu a mai iertat din interiorul careului și a stabilit scorul final, 5-3 pentru New York City.