Campioana Angliei, Manchester City, învinsă în Premier League4Foto© cancan.ro

Campioana Angliei, Manchester City, învinsă în Premier League

, 5 știri, 16 vizualizări

Formația Manchester City, campioana en titre a Angliei, a fost învinsă, vineri seara, în deplasare, cu scorul de 3-2, de echipa Wolverhampton, într-un meci din etapa a 19-a din Premier League, lăsând, cel puțin teoretic, cale liberă lui Liverpool spre titlu.

În inferioritate numerică încă din minutul 12, după ce Ederson Moraes a văzut cartonașul roșu, echipa lui Pep Guardiola a condus la pauză cu 1-0, prin golul lui Raheem Sterling (25), tot acesta majorând diferența prin reușita din minutul 50.

Gazdele au revenit însă spectaculos și au izbutit să întoarcă soarta partidei în ultimele 30 de minute, prin golurile lui Adama Traore (55), Raul Jimenez (82) și Matt Doherty (89). Aflată la a cincea înfrângere în acest sezon, Manchester City a acumulat 38 de puncte și ocupă locul 3 în campionat, fiind în prezent la o distanță de 14 puncte față de liderul Liverpool.