Congresul de fuziune dintre Pro-România și ALDE se defășoară online6Foto© stirileprotv.ro

Congresul de fuziune dintre Pro-România și ALDE se defășoară online

, 17 știri, 34 vizualizări

Călin Popescu-Tăriceanu l-a propus duminică la Congresul de fuziune dintre Pro România și ALDE pe Victor Ponta drept premierul desemnat al noii formațiuni politice. "Victor Ponta a fost premierul care a scos România din marasmul economic.

Victor ne poate conduce acum în lupta împotriva austerității promovate de cuplul Iohannis și Orban, poate dovedi că ne putem întoarce la vremurile bune din Guvernările Tăriceanu și Ponta. Nu-mi rămâne decât să supun aprobării Congresului Pro România propunerea pentru desemnarea lui Victor Ponta ca prim-ministru al României", a spus Tăriceanu.

La rândul său, Ponta a mărturisit că spre deosebire de 2011 când a fost propus oficial candidat al USL pentru funcția de prim-ministru și avea multe emoții, acum are "mai multe cunoștințe". "Mi s-a mai întâmplat o dată în viață, în 2011 când USL m-a propus oficial candidat pentru funcția de prim-ministru. Aveam mai multe emoții atunci, acum am mai multe cunoștințe și o experiență mai mare.