Constantin Popovici este la două sărituri de titlu în Seria Mondială Red Bull Cliff Diving8Foto© sport.ro

, 9 știri, 14 vizualizări

Constantin Popovici a câștigat, duminică dimineață, etapa finală din sezonul 2023 a circuitului mondial Red Bull Cliff Diving (sărituri în apă de la 27 metri), din Noua Zeelandă, și, totodată, a ocupat locul întâi în clasamentul general, anunță Federația Română de Natație și Pentatlon Modern.

La Auckland, Constantin s-a impus cu un total de 413.90 puncte, fiind urmat îndeaproape de un alt sportiv român: Cătălin Preda - 411.65 puncte. Poziția a treia i-a revenit spaniolului Carlos Gimeno – 404.15 puncte.

Totodată, în clasamentul final, pe 2023, Constantin Popovici s-a clasat pe prima poziție, cu un total de 1.032 puncte. Cătălin Preda s-a clasat pe locul 4, cu 703 puncte.