Cristiano Ronaldo a înscris golul 700 al carierei5Foto1Video© sport.ro

Cristiano Ronaldo a înscris golul 700 al carierei

, 9 știri, 10 vizualizări

Cristiano Ronaldo a atins o bornă impresionantă. Lusitanul a marcat golul cu numărul 700 din întreaga carieră, în meciul pierdut de Portugalia în Ucraina, scor 1-2, în cadrul preliminariilor Euro 2020. Jucătorul lui Juventus a punctat din penalty, în minutul 72.

Ucraina a condus cu 2-0 la pauză, după golurile lu Yaremchuk (6') și Yarmolenko (27'). În minutul 72, Stepanenko a primit la doilea cartonaș galben și a fost eliminat, în timp ce Portugalia a beneficiat de o lovitură de la 11 metri. Ronaldo a transformat de la punctul cu var, dar rezultatul final a fost 2-1 pentru Ucraina, care și-a asigurat astfel prezența la Campionatul European din 2020.

Cristiano Ronaldo, cel mai bun marcator internațional din Europa:

CU 95 de goluri pentru Portugalia, Cristiano Ronaldo este cel mai bun marcator internațional din Europa. Lusitanul este urmat în acest top de Ferenc Puskas, care a marcat de 84 de ori pentru naționala Ungariei. La nivel mondial, Ronaldo este depășit doar de Ali Daei, care a înscris 109 goluri pentru naționala Iranului.