CSM București, victorie uriașă în Ungaria, în Liga Campionilor10Foto1Video© romanialibera.ro

CSM București, victorie uriașă în Ungaria, în Liga Campionilor

, 13 știri, 66 vizualizări

CSM București a traversat un moment crucial în Liga Campionilor, punându-și în joc șansa de a se califica direct în sferturile de finală, iar terenul lui Gyor, unul dintre titanii continentului, a fost locul ales pentru această bătălie epocală.

Într-o confruntare ce părea a fi o probă de foc pentru „tigroaice„, ele au reușit să răstoarne calculele, punând capăt imaculatului parcurs al unguroaicelor în actuala stagiune a Ligii Campionilor. Și-au asigurat astfel un loc în lupta pentru poziția secundă și pentru o calificare directă în sferturile de finală, realizând o performanță impresionantă în fața gazdelor deja calificate în ultimele 8.

CSM București a început fulminant, marcând terenul în prima repriză și dominând cu autoritate. La un avans neașteptat de 13-6 în favoarea lor, jucătoarele lui Adi Vasile au demonstrat determinare și forță. Cristina Neagu, revenită în formă, a contribuit semnificativ la acest avans, stabilind un confortabil 15-9 la pauză.