Dan Petrescu continuă în Liga Campionilor Asiei4Foto© gsp.ro

Dan Petrescu continuă în Liga Campionilor Asiei

, 6 știri, 14 vizualizări

Dan Petrescu a început cu dreptul sezonul în Coreea de Sud. Antrenorul lui Jeonbuk Motors a reușit azi să câștige „dubla" cu rivalii de la Pohang Steelers (2-0, 1-1) și s-a calificat în „sferturile" Ligii Campionilor Asiei, unde va întâlni pe învingătoarea dintre Ulsan și Ventforet Kofu, într-o dublă manșă programată pe 5 și 12 martie.

„Bursucul" s-a revanșat după ce în precedentele cinci partide suferise patru înfrângeri contra lui Steelers și făcuse o remiză în K-League și în FA Cup. Avantajul asigurat în tur a cântărit decisiv pentru Jeonbuk.

Gazdele începuseră foarte bine, cu un gol înscris în minutul 12, pe o gafă a lui Kim Jeong-Hoon, care a scăpat în poartă mingea șutată de la 30 de metri de Park Chan-Yong. Dar echipa pregătită de Petrescu a rezistat, pe o ploaie torențială, atacurilor adverse și a reușit să restabilească echilibrul pe tabela de marcaj în minutul 78.