Duel de vis! Federer și Nadal, din nou față în față14Foto3Video© gsp.ro

Duel de vis! Federer și Nadal, din nou față în față

, 49 știri, 61 vizualizări

Roger Federer și Rafael Nadal se vor înfrunta din nou pe Terenul Central de la Wimbledon, într-un prim meci direct de la finala superbă din 2008, considerată de cei mai mulți drept cel mai frumos și mai dramatic meci de tenis din istorie! Episodul 40 al rivalității celor doi se va consuma în semifinalele Wimbledon 2019.

24 de lovituri câștigătoare și un break nu i-au fost suficiente lui Querrey pentru a-i smulge primul set

Nadal a luat avantaj de un break încă din game-ul cu numărul trei al partidei, trecând la conducerea sfertului de finală. Cu un joc agresiv, Querrey a dinamitat însă finalul de set. Servind cu mingi noi, la 4-3, Nadal a fost aproape de a pierde avantajul creat devreme, două duble greșeli inserându-se în game-ul său, în plus presiunea exercitată asupra reverului său de atacurile americanului fiind sufocantă, ibericul fiind obligat să lovească în criză de timp. Serve inspirate l-au scos pentru moment din dificultate, dublate de finalizări în contre-pied.