Edward Iordănescu, „val” de mulțumiri după calificarea României la EURO 20247Foto© stirileprotv.ro

Edward Iordănescu, „val” de mulțumiri după calificarea României la EURO 2024

, 10 știri, 129 vizualizări

Israelienii au început în forță meciul de la Felcsut, Zahavi deschizând scorul în minutul 2, profitând de spațiile lăsate libere de defensiva tricoloră. Avantajul nu a ținut decât opt minute, iar George Pușcaș a egalat în minutul 10, cu o loviură de cap, după ce șutul lui Denis Drăguș de la distanță a zguduit transversala.

Golul victoriei a fost marcat de Ianis Hagi, în minutul 63, iar România a trecut pe primul loc în clasamentul Grupei I, profitând de remiza Elveției cu Kosovo, scor 1-1. Astfel, tricolorii au șanse mari să încheie grupa pe primul loc dacă nu pierd meciul cu elvețienii.

Edward Iordănescu a vorbit la finalul meciului, extrem de fericit de calificarea obținută. Selecționerul și-a felicitat jucătorii pentru prestația arătată pe parcursul preliminariilor și s-a arătat încrezător în șansele naționalei la Campionatul European.