În sfârșit, victorie în Cupa EHF2Foto© gsp.ro

În sfârșit, victorie în Cupa EHF

, 5 știri, 16 vizualizări

Echipa feminină de handbal CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a obținut prima sa victorie în grupele Cupei EHF, după ce a învins acasă echipa daneză Odense Handbold cu 25-23 (13-12).

Gloria venea după două egaluri și un eșec și a obținut acest succes după un final cu accente dramatice. Formația ardeleană a controlat prima repriză, în care Odense a condus doar în două rânduri, cu 9-8 și 11-10, însă Gloria a intrat în avantaj la pauză, cu 13-12. Odense a condus o singură dată, cu 20-19, în timp ce Gloria a avut trei goluri în plus pe tabelă, 16-13 și 23-20, câștigând cu 25-23.

Golurile formației bistrițene au fost reușite de Natalia Vasilevskaia 8, Mariana Costa 6, Daniela Rațiu 5, Nicoleta Dincă 3, Valentina Ardean-Elisei 2, Laura Pristăvița 1. Au arbitrat turcoaicele Pinar Unlu Hatipoglu și Mehtap Șimșek, iar delegat EHF a fost grecul Stepan Partemian. În alt meci, ERD (Ungaria) a dispus cu 29-23 de MKS Lublin (Polonia), în deplasare.