Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Marii Britanii8Foto© romaniatv.net

Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Marii Britanii

, 9 știri, 20 vizualizări

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes), campionul mondial en titre, a câștigat duminică Grand Prix-ul de Formula 1 al Marii Britanii care a avut loc pe circuitul de la Silverstone (5,891 km), cursă în care a plecat din pole position.

Hamilton a reușit să câștige in extremis în fața olandezului Max Verstappen (Red Bull) care a pornit în cursă de pe poziția a treia, linia a 2-a. Lewis Hamilton a făcut pană în ultimul tur al cursei, trecând linia de sosire pe trei roți, dar cu toate acestea Verstappen nu a reușit să îl ajungă din urmă.

Coechipierul lui Hamilton, finlandezul Valtteri Bottas, care a luat startul de pe poziția secundă și a suferit și el o pană, a terminat până la urmă pe locul 11.