Naționala masculină de handbal a pierdut cu Ucraina, dar s-a calificat la Campionatul European după 28 de ani5Foto© libertatea.ro

, 7 știri, 37 vizualizări

O calificare pe care tricolorii au obținut-o prin jocul favorabil al rezultatelor din ultima etapa, mai precis datorită victoriei Austriei în meciul cu Insulele Feroe, scor 38-33.

România a fost învinsă de Ucraina, cu 31-26, după ce la pauză tricolorii pregătiți de Xavier Pascual au intrat cu un gol avantaj la vestiare (13-12). Un meci disputat pe teren neutru, în Germania, și care a fost marcat de eliminarea lui Alexandru Tărâță încă din minutul 11, după ce l-a lovit cu mingea în cap pe portarul advers de la 7 metri.

Austria a câștigat grupa a 3-a de calificare cu punctaj maxim (12), în timp ce România a obținut calificarea de pe locul al doilea (4 puncte), la egalitate cu Ucraina și Insulele Feroe.