România a ratat calificarea în optimile de finală ale Campionatului European de volei masculin© romanialibera.ro

, 5 știri, 15 vizualizări

Partida dintre România și Grecia s-a disputat în Franța, la Montpellier, iar tricolorii au câștigat primul set al meciului, scor 25-23. În următoarele trei seturi, Grecia s-a impus, scor 26-24, 27-25, 25-21, și a obținut cele trei puncte, după un meci care a durat 123 de minute.

În urma acestei înfrângeri, România a ratat calificarea în optimile de finală ale Campionatului European. Tricolorii au pierdut și primele trei partide, contra Franței (0-3), Bulgariei (0-3) și Italiei (1-3), fiind ultima în grupa A, cu 0 puncte, 2 seturi câștigate și 12 pierdute.

Naționala României mai are de disputat o singură partidă la Campionatul European, contra Portugaliei, miercuri. Indiferent de rezultat, tricolorii nu se pot clasa mai sus de locul cinci. În optimile de finală se califică primele patru clasate din fiecare grupă.