România s-a calificat în preliminariile FIBA EuroBasket 2021© romanialibera.ro

România s-a calificat în preliminariile FIBA EuroBasket 2021

, 5 știri, 18 vizualizări

Naționala masculină de baschet a României s-a calificat în FIBA EuroBasket 2021, după ce a învins echipa Slovaciei, cu scorul de 77-74 (19-23, 28-9, 13-20, 17-22), miercuri, la Bratislava, în ultimul meci din Grupa F a precalificărilor Campionatului European.

Tricolorii, care aveau avantajul victoriei din meciul tur, 85-68, au reușit să se impună și în deplasare, câștigând grupa, un succes în urma căruia vor juca în Grupa A a preliminariilor, alături de Israel, Polonia și Spania.

În meciul de la Bratislava, gazdele au început mai bine și conduceau cu 23-19 după primul sfert. România a făcut un joc excelent în sfertul al doilea, iar la jumătatea partidei avea avantaj de 15 puncte, 47-32. Slovacia s-a apropiat pas cu pas pe tabela de marcaj, dar echipa antrenată de Tudor Costescu a reușit să obțină victoria, cu 77-74, deși Jones a ratat o aruncare de trei puncte în ultima secundă.