Sorana Cîrstea, eliminată de Karolina Muchova la Montreal5Foto© as.ro

Sorana Cîrstea, eliminată de Karolina Muchova la Montreal

, 7 știri, 33 vizualizări

Sorana Cîrstea, în timpul meciului cu Karolina Muchova de la Montreal / Profimedia

Sorana Cîrstea, eliminată în turul 2 de la Montreal. Cea mai bine clasată jucătoare a României a încheiat parcursul de la Rogers Cup în turul secund. Numărul 31 WTA a pierdut duelul cu cehoaica de pe locul 17 WTA.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Finalistă în acest an la Roland Garros, Karolina Muchova s-a impus cu 7-5, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră și 49 de minute.

Sorana Cîrstea nu a început deloc bine partida cu Muchova. Cehoaica a reușit break-ul încă din game-ul de debut, după care și-a consolidat avantajul cu un break alb. Românca a reușit break-ul și a restabilit echilibrul, ducând scorul la 2-2. A urmat apoi un game echilibrat, în care Cîrstea a fost nevoită să salveze trie mingi de break. La 5-5, Cîrstea a cedat din nou pe propriul serviciu, după care a pierdut și setul, la capătul unui game în care a avut două șanse de a trimite setul în tiebreak.