Tenis: Gabriela Ruse, calificată în optimile turneului WTA de la Nottingham8Foto1Video© agerpres.ro

Tenis: Gabriela Ruse, calificată în optimile turneului WTA de la Nottingham

, 33 știri, 33 vizualizări

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu a fost învinsă de germanca Tatjana Maria cu 6-1, 3-6, 7-6 (3), miercuri, în prima rundă a turneului WTA de la Nottingham (Marea Britanie), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari.

Niculescu (31 ani, 144 WTA) s-a înclinat după o două ore și 5 minute de joc în fața favoritei numărul nouă (31 ani, 56 WTA). Meciul a avut loc în sală, pe suprafață hard, după ce ploaia a perturbat programul în primele trei zilei ale turneului pe iarbă din Regatul Unit.

Tatjana Maria a reușit 10 ași în acest meci, iar Monica niciunul.

În setul decisiv, Maria a condus cu 2-0 și 4-1, dar Niculescu a egalat, 4-4, servind de două ori, la 5-4 și 6-5 pentru meci, dar de fiecare dată adversara a făcut break, setul ajungând în tiebreak, unde germanca s-a impus clar.