Toulouse a distrus-o pe Nantes în finala Cupei Franței4Foto© sport.hotnews.ro

Toulouse a distrus-o pe Nantes în finala Cupei Franței

, 6 știri, 54 vizualizări

Nantes era considerată favorita finalei, dacă ținem cont că este deținătoarea trofeului, pe care și l-a trecut în cont de patru ori. De partea cealaltă, Toulouse s-a impus în Cupa Franței o singură dată (1957). Toulouse a făcut o primă repriză de vis și conducea cu 4-0 în că din minutul 31.

Toulouse a avut un start ca din pușcă pe Stade de France și a condus cu 2-0 în minutul 10, prin dubla reușită de Logan Costa, în minutele 5 și 10. În minutul 23 Thijs Dallinga a făcut 3-0, pentru ca același Dallinga să stabilească scorul pauzei încă din minutul 31.

Nantes a marcat golul de onoare în minutul 75, prin Blas, din penalty, dar în minutul 79 Aboukhlal a restabilit diferența de patru goluri și Toulouse s-a impus cu 5-1.