Turneul de la Guangzhou continuă fără principala favorită© agerpres.ro

Turneul de la Guangzhou continuă fără principala favorită

, 4 știri, 13 vizualizări

Jucătoarea ucraineană de tenis Elina Svitolina, locul 3 în clasamentul mondial și principala favorită, s-a retras miercuri de la turneul WTA de la Guangzhou (China), dotat cu premii totale de 500.000 dolari, în timpul partidei din optimi contra cehoaicei Marie Bouzkova (63 WTA).

Svitolina pierduse primul set cu 6-4 și era condusă cu 4-3 în cel de-al doilea, când a luat decizia de a abandona, din cauza unei accidentări la genunchiul drept, după o oră și jumătate de joc. Cehoaica va juca în sferturi cu învingătoarea din partida dintre rusoaica Anna Blinkova (76 WTA) și sârboaica Aleksandra Krunic (123 WTA).

Svitolina a mai avut probleme în acest an cu genunchiul drept, ea având nevoie de o pauză de la sfârșitul lui martie până la începutul lui mai, iar la Madrid și la Roma nu a putut câștiga niciun meci.