28 de ani de închisoare pentru femeia care și-a torturat până la moarte fetița de 9 ani2Foto© observatornews.ro

28 de ani de închisoare pentru femeia care și-a torturat până la moarte fetița de 9 ani

, 5 știri, 0 vizualizări

Argumentele femeii de 32 de ani care s-a plâns că pedeapsa primită în primă instanță e prea aspră nu i-au înduplecat pe judecători. Magistrații au decis că, pentru torturarea propriului copil merită să fie închisă pentru aproape trei decenii.

Din cei 28 de ani, cea mai mare parte o reprezintă detenția pentru omor - 20 de ani. Ceilalți ani de închisoare rezultă din infracțiunile de violență și rele tratamente aplicate copilei.

Corpul Alexandrei a cedat pe 31 ianuarie 2024. Înainte de a muri, fata de nouă ani a trecut vreme de o săptămână printr-un calvar inimaginabil. Anchetatorii spun că a fost bătută, sugrumată și arsă pe corp de propria ei mamă. La tratamente inumane au fost supuse și cele două surori ale Alexandrei. Copilele, care atunci aveau cinci și șapte ani erau și ele torturate. Educatoarea uneia dintre ele a sesizat, atunci, autoritățile.