Ana Bogdan, învinsă de Elena Rybakina, campioana de la Wimbledon, în semifinale la Portoroz3Foto1Video© sport.hotnews.ro

, 4 știri, 28 vizualizări

Parcursul excelent al Anei Bogdan la Portoroz, unde a învins jucătoare importante din circuit, precum Ajla Tomljanovic și Beatriz Haddad Maia, s-a încheiat în faza semifinalelor.

Elena Rybakina a fost o adversară prea tare pentru jucătoarea din România, care a fost învinsă în două seturi identice ca scor, 1-6, 1-6, după o oră și 24 de minute de joc.

Poate cel mai important moment al primului set a avut loc chiar în game-ul inaugural. Ana a avut nu mai puțin de 4 șanse de break, dar nu a fructificat niciuna. În cele din urmă, game-ul istovitor i-a revenit jucătoarei din Kazahstan, care a apăsat ulterior accelerația și s-a distanțat la 5-0. Ana a luat un game de consolare, dar Elena a închis setul.