Argentina a fost învinsă de Arabia Saudită în primul meci de la Campionatul Mondial de Fotbal 20228Foto© bzi.ro

, 13 știri, 6 vizualizări

Argentina a fost învinsă, marți, scor 2-1 (0-1) de Arabia Saudită, într-un meci din grupa C de la Cupa Mondială 2022 din Qatar, provocând una dintre cele mai mari surprize din istoria competiției, informează Gazeta Sporturilor.

Argentina a deschis scorul prin starul Leo Messi, în minutul 10, din penalty, însă Arabia Saudită a întors rezultatul în repriza secundă în doar 5 minute, prin Al-Shehri (49) și Al Dawsari (53).

În final, s-a înregistrat un rezultat șocant pe arena Lusail din Al Daayen, în fața a 80.000 de oameni, în condițiile în care Argentina era mare favorită și, în plus, a înregistrat prima înfrângere după 36 de meciuri.