Atleta Joan Chelimo Melly a cucerit argintul pentru România la Europenele de la Roma5Foto© romanialibera.ro

, 5 știri, 9 vizualizări

Atleta română de origine kenyană Joan Chelimo Melly a cucerit medalia de argint în proba feminină de semimaraton, duminică, la Campionatele Europene de la Roma.

Chelimo Melly a fost cronometrată cu 1 h 08 min 55 sec, fiind devansată de atleta norvegiană Karoline Bjerkeli Groevdal, 1 h 08 min 09 sec. Podiumul a fost completat de o atletă din Marea Britanie, Calli Hauger-Thackery, înregistrată cu timpul de 1 h 08 min 58 sec, în timp ce pe locul al patrulea a încheiat o altă atletă română de origine kenyană, Delvine Relin Meringor, cu timpul de 1 h 09 min 25 sec.

Ambele reprezentante ale României sunt calificate la Jocurile Olimpice de la Paris. Mădălina-Elena Sîrbu s-a clasat pe locul 65, cu timpul de 1 h 17 min 08 sec.