Belarus produce surpriza în grupa României cu un egal pe terenul liderului Elveția6Foto© adevarul.ro

Belarus produce surpriza în grupa României cu un egal pe terenul liderului Elveția

, 8 știri, 45 vizualizări

Naționala de fotbal a Elveției a terminat la egalitate cu Belarus, scor 3-3, pe teren propriu, într-un meci din Grupa I a preliminariilor Campionatului European de Fotbal din 2024.

Surpriză mare la St. Gallen, unde Elveția, marea favorită a Grupei I, din care face parte și naționala României, a remizat cu Belarus. Gazdele au condus la pauză cu 1-0, după ce Shaqiri a marcat în minutul 28.

La pauză, antrenorul oaspeților, Carlos Alos Ferrer a fost extrem de inspirat, introducându-i în luptă pe Dmitri Antilevski și Kiril Pechenin, iar aceștia au schimbat fața meciului. Mai întâi Antilevski i-a pasat decisiv lui Max Ebong pentru golul egalizator al oaspeților, marcat în minutul 61. Apoi, în minutul 69, Pechenin i-a oferit assistul lui Denis Polyakov și Belarus conducea cu 2-1.