Cătălin Chirilă a câștigat medalia de argint la 500 de metri la Mondialele de la Halifax15Foto© gsp.ro

, 18 știri, 37 vizualizări

Canoistul tulcean Cătălin Chirilă, 24 de ani, a câștigat, sâmbătă, 6 iulie, medalia de argint în proba de canoe simplu 500 de metri la Campionatele Mondiale de sprint de la Halifax, Canada, informează Gazeta Sporturilor. Duminică, sportivul român se bate pentru titlul suprem la 1.000 de metri.

Chirilă, care a luat startul pe culoarul al cincilea, a terminat al doilea în finala de 500 metri simplu, în 1:56.51, cu 2.02 secunde sub brazilianul Isaquias Santos, multiplu campion mondial și olimpic.

A fost prima dată după 36 de ani când România a obținut o medalie în această probă, după argintul lui Aurel Macarencu tot în Canada, la Montreal.