Cine trebuia să bată penalty-ul lui Ionel Ganea din minutul 89 în România - Anglia 3-2, singura victorie a tricolorilor de la EURO4Foto© sport.ro

, 5 știri, 12 vizualizări

Pe 20 iunie 2000, România se impunea în fața Angliei cu 3-2 în grupele de la EURO 2000, singura victorie a ”tricolorilor” din istoria participărilor la turneele finale continentale și ultimul succes al naționalei noastre la vreun European sau Mondial, una reușită fără Gheorghe Hagi, suspendat.

Cristian Chivu deschidea scorul (22 - primul său gol la națională), atacanții-minune Alan Shearer și Michael Owen făceau rapid 2-1 pentru Anglia (41 - din penalty și, respectiv 45), Dorinel Munteanu egala imediat după pauză (48), iar în minutul 89 Ionel Ganea ”confisca” mingea pentru a înscrie din penalty golul victoriei României, 3-2, și al calificării în optimi!

Într-o intervenție în emisiunea Emoții Europene (LIVE AICI de la ora 11:00), Cosmin Contra a rememorat victoria istorică: