Corina Raluca Încrosnatu, aviz favorabil pentru șefia ICR3Foto© antena3.ro

Corina Raluca Încrosnatu, aviz favorabil pentru șefia ICR

, 5 știri, 0 vizualizări

Senatul a numit marți, în plen, noua conducere a Institutului Cultural Român, fiind votați Corina Încrosnatu ca președinte, Adriana Gae și Attila Weinberger – vicepreședinți și 14 membri pentru Consiliul de conducere al instituției, potrivit Agerpres. Votul secret a fost prin buletine de vot.

Anterior ședinței de plen, Comisiile de politică externă și de cultură ale Senatului i-au audiat pe candidații propuși de grupurile parlamentare sau uniunile de creatori.

Pentru funcția de președinte al ICR, Corina Încrosnatu, propusă de grupul PSD, a primit în plenul Senatului 81 de voturi „pentru“ și 34 „împotrivă“, Roxana Dumitrache, propusă de grupul parlamentar USR – 18 voturi „pentru“ și 97 „împotrivă“, Adrian Dupu, din partea Asociației ASTRA și Asociației Euro-26 – 15 voturi „pentru“ și 100 „împotrivă“ și Liviu Jicman, fost președinte ICR, din partea uniunilor de creație – un vot „pentru“ și 114 „împotrivă“.