CS Dinamo București, înfrângere drastică în play-off-ului Ligii Campionilor3Foto© adevarul.ro

CS Dinamo București, înfrângere drastică în play-off-ului Ligii Campionilor

, 4 știri, 8 vizualizări

Echipa de handbal CS Dinamo București a fost surclasată de echipa germană THW Kiel, cu scorul de 41-28 (19-11), miercuri seara, în Sala Polivalentă din Capitală, în prima manșă a play-off-ului Ligii Campionilor la handbal masculin.

Campioana României, ajunsă în premieră în această fază, a suferit cel mai drastic eșec din acest sezon, după ce în grupă a pierdut la maximum șapte goluri (26-33 cu Paris Saint-Germain Saint-Germain Saint-Germain Handball, în deplasare).

THW Kiel, cvadruplă campioană a Europei, nu i-a lăsat nicio speranță formației antrenate de Xavi Pascual și și-a asigurat în mare măsură calificarea în sferturile de finală, fază în care o va înfrunta pe PSG, conform Agerpres. Dinamo a condus de două ori, cu 1-0 și 2-1, după care oaspeții au preluat conducerea, iar al pauză aveau deja opt goluri în plus pe tabelă, 19-11. THW Kiel și-a mărit avantajul în partea secundă, ecartul maxim de pe tabelă fiind de 15 goluri, 38-23 și 40-25.