Cupa Mondială 2022: Belgia pleacă acasă, Maroc și Croația merg mai departe4Foto© jurnalul.ro

Cupa Mondială 2022: Belgia pleacă acasă, Maroc și Croația merg mai departe

, 6 știri, 30 vizualizări

Pe Al Thumama Stadium, din Doha, Marocul a deschis scorul după doar 4 minute de joc, când Hakim Ziyech a profitat de o greșeală a portarului advers, a interceptat o minge și a fructificat cadoul primit, pentru 0-1.

Peste 20 de minute, Hakimi îl angajează în adâncime pe Youssef En Nesyri, care marchează dintre doi fundași canadieni care îl talonau, pe colțul scurt, pe lângă Borjan (0-2, min. 23). La acest scor, Marocul e calificată în optimi.

Croația, la Al Rayyan, începe mai bine meciul și Perisic îl testează pe Curtois după doar 20 de secunde, dar șutul său trece pe lângă poartă. Croații se instalează timp de 5 minute în fața careului belgian, dar De Bruyne și ai lui reușesc să tempereze puțin jocul adversarilor și Carrasco are și el o ocazie la poarta croaților.