Dan Petrescu, înfrângere în finala Cupei Coreei de Sud - Jeonbuk a condus de două ori5Foto© stirileprotv.ro

, 7 știri, 25 vizualizări

La începutul sezonului finala Cupei era programată în dublă manșă, dar ulterior a fost decis să fie un sigur meci. Iar partida de azi s-a jucat pe terenul lui Pohang Steelers, spre nemulțumirea lui Dan Petrescu, care a atacat decizia după semifinale.

Cu toate acestea, trupa lui Dan Petrescu a prestat un joc bun. A început curajos, a deschis scorul, dar a fost egalată până la pauză. În partea a doua, Jeonbuk a făcut 2-1, dar nu a putut ține de scor. Gazdele au punctat de trei ori și au câștigat marele trofeu.

După doar 17 minute, elevii lui Dan Petrescu au deschis scorul, grație reușitei lui Song Min-Kyu. Totuși, nu au intrat în avantaj la pauză. Pohang a egalat în minutul 44, prin mijlocașul Chan-Hee Han.