David Popovici a câștigat proba de 200 m liber, în reuniunea Mare Nostrum de la Barcelona8Foto© puterea.ro

, 19 știri, 50 vizualizări

El a parcurs cele patru lungimi de bazin în 1:44,74, depășindu-l pe sud-coreeanul Sunwoo Hwang, campionul mondial en titre, a scris GSP.ro. În bazinul cu acoperiș retractabil, David Popovici a câștigat cursa de 200 de metri liber cu al treilea timp al anului și cel mai bun al său din 2024.

„Impresionant”, au spus comentatorii, lăudându-l pe tânărul sportiv, care a întors al doilea la 50 și 100 metri, dar apoi a revenit și a preluat conducerea cursei pe care a încheiat-o și cu recordul competiției.

Popovici i-a depășit pe Sunwoo Hwang (1:45,68), campionul mondial en titre al probei, și pe Katsuhiro Matsumoto (1:46,09). Timpul sportivului de 19 ani este al treilea al anului în această probă, el fiind depășit doar de Lukas Martens (1:44,14) și de Matt Richards (1:44,69).