Decizia Iranului care l-a surprins pe Donald Trump, după primele atacuri israeliano-americane3Foto1Video© stirileprotv.ro

Decizia Iranului care l-a surprins pe Donald Trump, după primele atacuri israeliano-americane

, 5 știri, 0 vizualizări

În cadrul dialogului de nouă minute purtat cu jurnalistul Jake Tapper, liderul de la Casa Albă a precizat că, deși armata SUA acționează deja cu fermitate, nivelul maxim de intensitate al loviturilor nu a fost încă atins, scrie CNN.

„Până în acest moment, nu am utilizat întreaga noastră forță de lovire. Valul principal de operațiuni va fi declanșat în perioada imediat următoare”, a declarat Trump pentru CNN. Referitor la durata estimată a ostilităților, președintele a indicat un interval de aproximativ patru săptămâni. El a mai subliniat că acțiunile militare se desfășoară într-un ritm mai rapid decât cel prevăzut inițial.

Un punct central al interviului a fost uimirea exprimată de Trump față de modul în care Iranul a ales să riposteze. Au fost vizate state arabe din regiune precum Iordania, Kuweit, Qatar, Bahrain și Emiratele Arabe Unite.