Djokovici, sac de box pentru Sinner. Italianul se califică magistral în finala Australian Open8Foto1Video© adevarul.ro

, 17 știri, 22 vizualizări

Novak Djokovici și-a găsit nașul în circuitul ATP. Nu e Carlos Alcaraz, ci Jannick Sinner, jucătorul care a explodat în ultimul an. Italianul a ajuns la a treia victorie în fața sârbului în ultimele 4 partide și azi a obținut-o pe cea mai importantă din carieră, așa cum Adevărul anticipa aici.

Sârbul, în căutarea celui de-al 11 trofeu la Australian Open, s-a lovit de zidul Jannick Sinner în semifinale. Italianul nu i-a dat nicio șansă în primele două seturi, încheiate cu un scor neverosimil: 6-1 și 6-2.

Nole a arătat că e lider mondial și că domină tenisul de ani buni abia în setul 3, când a reușit să se impună. Dar a făcut-o greu, la tiebreak, reușind să salveze o minge de meci a italianului, apoi încheind setul cu 3 lovituri câștigătoare la rând. A fost un simplu foc de paie, pentru cu Sinner nu a părut deloc demoralizat de revenirea sârbului.