După 20 de ani, s-a semnat contractul pentru ultimul tronson al Autostrăzii Transilvania4Foto© mediafax.ro

După 20 de ani, s-a semnat contractul pentru ultimul tronson al Autostrăzii Transilvania

, 6 știri, 16 vizualizări

„Pas decisiv pentru finalizarea construcției Autostrăzii Transilvania (A3), după mai mult de 20 de ani! CNAIR a semnat astăzi contractul pentru construcția ultimului tronson al acestei autostrăzi foarte importante pentru economia României”, a anunțat Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor.

Potrivit acestuia, cu o valoare de 6,62 miliarde lei, acesta este cel mai scump contract de infrastructură rutieră semnat până acum în România și va fi derulat de o asociere de constructori turci.

Pe tronsonul de autostradă, cuprins între Poarta Sălajului și Nușfalău, cu o lungime totală de 41 km va fi construit și Tunelului Meseș (2,89 km), cel mai lung tunel rutier construit până acum în România.