© adevarul.roElevii de liceu vor studia din toamnă o nouă materie opțională care îmbină geografia și tehnologia informației
, 4 știri, 0 vizualizări
Programa pentru opționalul „Ora de GIS” a fost aprobată și publicată în Monitorul Oficial, a anunțat, marți, Ministerul Educației și Cercetării.
Disciplina se află la intersecția dintre Geografie și Tehnologia informației și a comunicațiilor, însă deschide învățarea și către mediu, urbanism, transport, turism, protecția patrimoniului, managementul riscurilor, sustenabilitate, economie locală și cetățenie digitală.
Opționalul se adresează elevilor de liceu, clasele a IX-a - a XII-a, filiera teoretică, profilurile real și umanist, toate specializările.