Emil Boc interzice steagul și imnul Rusiei la Cupa Mondială de Gimnastică de la Cluj-Napoca3Foto© libertatea.ro

Emil Boc interzice steagul și imnul Rusiei la Cupa Mondială de Gimnastică de la Cluj-Napoca

, 5 știri, 0 vizualizări

Primarul orașului Cluj-Napoca, Emil Boc, a afirmat miercuri, într-o postare pe rețelele de socializare, că steagul și imnul Rusiei nu pot fi utilizate la Cluj-Napoca, nici măcar în cadrul unei competiții sportive, cum este Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică, care va avea loc în oraș în perioada 26-28 iunie și la care vor participa și sportivi ruși.

„Steagul și imnul Rusiei nu pot fi utilizate la Cluj-Napoca. Respectăm poziția României și Uniunii Europene în acest domeniu. Precizări privind organizarea la Cluj-Napoca a Cupei Mondiale la gimnastică ritmică”, a scris Emil Boc, în postarea lui.

Aflat la Londra, la Forumul Mondial al Primarilor pentru Acțiuni Climatice, Emil Boc a afirmat că, la momentul aprobării organizării competiției la Cluj, regulamentele internaționale nu permiteau sportivilor ruși să concureze sub drapelul și imnul național al Rusiei și că situația s-ar fi schimbat recent, după ce forul internațional de gimnastică ar fi modificat regulile privind reprezentarea sportivilor ruși în competițiile oficiale, scrie Agerpres.