Emma Răducanu și Bianca Andreescu, eliminate în turul secund la Australian Open 202310Foto2Video© sport.hotnews.ro

, 13 știri, 19 vizualizări

Campioanele edițiilor 2019 și 2021 ale Openului American, Bianca Andreescu (22 de ani, 43 WTA), respectiv Emma Răducanu (20 de ani, 77 WTA) s-au oprit în a doua rundă competițională în ediția 2023 a Grand Slam-ului de la Melbourne.

Sportiva britanică cu tată român a ratat două mingi de set, la scorul de 5-4, în setul secund, sfârșind învinsă în minim de seturi, 6-3, 7-6 (4), într-o oră și patruzeci și trei de minute de joc.

Nu a fost însă cel mai bun meci, cele două jucătoare comițând 83 de erori neforțate, în total (42-41), în timp ce loviturile direct câștigătoare au ajuns doar la borna 30 (17-13 în favoarea Emmei Răducanu).