Guimaraes – Benfica 2-2 și Sporting – Braga 5-0, în AntenaPLAY! Campioana rămâne lider, după ce a egalat în minutul 904Foto© as.ro

, 6 știri, 8 vizualizări

UTA Arad a terminat la egalitate cu FC Botoșani, 2-2 (1-0), luni seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 25-a a Superligii de fotbal. UTA a deschis scorul prin Tiberiu Căpușă (32), cu un șut superb la vinclu din marginea careului, după oaspeții avuseseră o bară prin Romario Benzar (19).

FC Botoșani a reușit să înscrie de două ori în primele zece minute de la reluare, mai întâi prin argentinianul Enzo Lopez (51), iar apoi prin Gabriel David (56), relatează Agerpres.

Situația arădenilor a devenit și mai dificilă, după ce fundașul guineean Ibrahima Conte a fost eliminat în min. 73 (VAR), pentru că l-a călcat intenționat pe Eduard Florescu. FC Botoșani putea încheia conturile, dar Juan Kaprof a trimis un lob prea slab peste portarul Florin Iacob (86), care a revenit și a respins mingea care se ducea în poartă.