3Foto© romaniatv.netGuvernanța corporativă a întreprinderilor publice
Deputații au adoptat proiectul privind guvernanța corporativă a întreprinderilor publice. Actul normativ reglementează profesionalizarea conducerii, transparența, performanța și separarea funcției de reglementare de cea de administrare.
USR a criticat introducerea unui amendament prin care directorii și administratorii companiilor de stat pot încasa sume suplimentare pentru diurnă, transport și cazare.
Deputatul Cezar Mihail Drăgoescu: Pur și simplu eu nu înțeleg cum dați super privilegii și beneficii sinecuriștilor pe care i-ați pus în funcții în ultimii 35 de ani și care căpușează toate consiile de administrație din această țară. Ați făcut astăzi exact cum ați făcut de-a lungul timpului cu toate acele sporuri inventate, care mai decare cu tot felul de nume aberante și ciudate.